Blog

Subiektywnie o nieruchomościach

Dlaczego ceny mieszkań spadną?

Dlaczego ceny mieszkań spadną?

Prognoza na rynek mieszkaniowy w Polsce w 2023? Ceny muszą spaść i spadną! Dlaczego? Bo jest zbyt drogo.

Zacznijmy od początku. Dlaczego ceny nieruchomości wzrosły do takiego poziomu? Ceny na rynku nieruchomości zostały wywindowane przede wszystkim przez rekordowo niskie stopy procentowe. Sprzedawało się wszystko, za każdą cenę, bo nawet osoby zarabiające stosunkowo mało mogły sobie pozwolić na duży kredyt. Teraz jednak sytuacja się odwróciła, czy to znaczy, że ceny muszą dostosować się do rzeczywistej sytuacji ekonomicznej?

Kupujący nie mają zdolności kredytowej

Wysokie stopy procentowe uniemożliwiają większości kupujących wzięcie kredytu na zakup mieszkania przez wzgląd na brak zdolności kredytowej. To powoduje, że liczba potencjalnych nabywców maleje, co z kolei obniża popyt na rynku nieruchomości i wymusza obniżenie cen. W dużych miastach 2 na 3 mieszkania kupowane są na kredyt. W mniejszych miastach, mimo że ceny nieruchomości są niższe, stosunek ten jest jeszcze większy. Rynek klienta Sprzedającego, kiedy na jedno mieszkanie było dziesięciu chętnych skończył się i Kupujący są tego świadomi.

Rosnące koszty utrzymania

W ostatnim czasie zmagamy się ze stale rosnącą inflacją, która skutkuje tym, że zakup własnej nieruchomości Kupujący odkładają w czasie. Coraz mniej osób decyduje się na kupno mieszkania, ponieważ koszty utrzymania wzrosły w ciągu roku nieproporcjonalnie do zarobków i każdy zastanawia się co będzie dalej.

Coraz więcej ofert i chęć szybkiej sprzedaży

Stopy procentowe i inflacja wzrosły do takiego poziomu, że osoby, które wcześniej nabyły nieruchomości na kredyt, nie mają pieniędzy na spłatę rat, co również skutkuje wzrostem liczby ofert sprzedaży. To z kolei wpłynie na obniżenie cen, ponieważ przy niskim popycie Sprzedający będą musieli jakoś przyciągnąć do siebie Kupujących. Poza nimi są również inni Sprzedający, którzy mają swoje plany nierzadko związane ze sprzedażą nieruchomości. Nikt nie chce czekać.

Ceny materiałów i usług budowlanych oraz wykończeniowych

Wzrost kosztów materiałów budowlanych oraz usług budowlanych i wykończeniowych w ostatnim czasie również wpłynął na zwiększenie cen nieruchomości. W obecnej sytuacji, wiele budów zostało wstrzymanych, co oznacza, że towar leży na magazynach i ceny materiałów budowlanych muszą spaść. Co więcej, z powodu zawirowań na rynku pracy, wielu fachowców, którzy pracowali przy budowie i wykańczaniu mieszkań, straciło swoje zatrudnienie i decydują się pracować za niższe stawki.

Słaba kondycja gospodarki

Obserwujemy obecnie rekordową liczbę firm, które zawieszają swoją działalność, co stanowi najwyższy odsetek w historii. Niemal co siódmy przedsiębiorca, a wśród mikro co szósty, decyduje się na taką decyzję, co może sugerować, że próbują przeczekać trudne czasy lub nawet walczyć o przetrwanie. Dodatkowo, liczba firm, które zamykają swoją działalność, wzrosła o około 30% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Co to oznacza względem cen na rynku nieruchomości? To, że ludzie mają coraz mniej pieniędzy nie tylko przez wzgląd na wysoką inflację czy stopy procentowe, ale również dlatego, że część z nich straci swoją pracę.

Podsumowując

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce skłania do obniżenia cen mieszkań. Wysokie stopy procentowe, inflacja, niższe koszty budowy czy wykończenia, spadek popytu, wzrost liczby ofert sprzedaży czy ogólnie słaba kondycja gospodarki to czynniki, które wpływają na tę sytuację. Dla osób, które poszukują mieszkań, to dobra wiadomość, ponieważ w końcu rynek może stać się bardziej przyjazny dla Kupujących.

Warto zaznaczyć, że wysokie ceny na portalach ogłoszeniowych są głównie wynikiem bariery psychologicznej, z którą zmagają się Sprzedający. Ciężko jest im się przełamać i zaakceptować fakt, że rynek w ciągu kilku miesięcy zmienił się o 180 stopni na ich niekorzyść. Obecnie sprzedający nie dostosowują swoich cen na portalach ogłoszeniowych do sytuacji na rynku, licząc na to, że ktoś kupi ich nieruchomość „po starej cenie”, z przed roku. Taka strategia rzadko przyniesie skutek, a nieruchomość pozostanie niesprzedana przez długi czas. Mimo wszystko wyraźnie widać, że Sprzedający zgadzają się na dużo większe negocjacje, niż w zeszłym roku. Warto wiedzieć, że najwięcej skorzystają Ci, którzy pierwsi zdecydują się na obniżkę, ponieważ ich oferta będzie wyróżniać się wśród tych droższych, które i tak stanieją, tyle że później. Trzymanie się ceny w obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym biorąc pod uwagę powyższą argumentacje nie ma sensu.